رفتارشناسی و خصوصیات سگ‌های خانگی

انواع نژاد سگ‌ها
نوامبر 22, 2018

در نخستین نظر این طور گمان می رود که قادر هستید هر اصل و تیره‌ای از سگ‌ها را به مقصودهای گوناگون پرورش و از آنان بهره بگیرید در صورتی که ویژگی‌ها و خلق و خوی اصل و تیره‌ای و شخصیتی سگ‌ها با هم متمایز بوده و هر اصل و تیره‌ای خصوصیات و صفات ویژه‌ی خود و به دنباله روی از آن استفاده‌های منحصر به فرد خود را خواهند داشت.

حرکت شناسی و خصوصیات سگ‌ها برای صاحبان آنان بسیار مهم می‌باشد زیرا انتظار و توقع کنش‌ها و مشی سگ‌ها ، در شرایط و اوضاع گوناگون تاثیر فراوان با اهمیتی در نحوه‌ی رابطه با این حیوانات را ایجاد می‌نماید و در صورتی که چنان چه توقع حرکات و کنش‌های پایدار و معلومی از این حیوانات می‌رود ، دقت و نظر به ویژگی‌های وراثتی و اصل و تیره‌ای سگ‌ها فراوان با اهمیت نمود می‌یابد.

سگ‌ها تعداد  زیادی از قوه و انرژی‌های خارجی که آدمی توانایی گیرایی و ادراک آنان را ندارد را آگاه می شوند و در ارتباط با آن‌ها از خود عکس العمل بروز می‌دهند.

سگ‌ها در شرایط گوناگون  حرکات و کنش‌های گوناگونی از خودشان بروز داده و هر کدام از این حرکات می‌بایست مورد مطالعه و تشریح دانش فنی قرار گیرد. به طور نمونه ، دریافت و احساس نمودن احساس ترس و وحشت یکی از خصوصیات قابل توجه سگ‌هاست به گونه‌ای که در صورتی که شخصی از این حیوانات ترس و واهمه داشته باشد و پا به فرار بگذارد سگ‌ها بی‌درنگ عکس العمل بروز می‌دهند و به سروصدا و دنبال کردن وی می‌پردازند زیرا این حیوانات چیزهای جنبنده را وسیله و نشانه‌ای برای دنبال کردن در نظر می‌گیرند. بنابراین در این شرایط می‌بایست بی‌تفاوت بوده و با آرامش و ملایمت برخورد کنید.

دقت به مساله ارتباط و اشارات بدنی درباره ی سگ‌ها موضوع خاصی می‌باشد که صاحبان آنان نبایست نسبت به آن بی‌توجه باشند و پیوسته می‌بایست به این گونه و شکل از رابطه‌ها و اشارات رفتاری دقت و تمرکز ویژه‌ای داشته باشند. رفتارها و عکس العمل‌های گوناگون جسمی سگ‌ها اشاره‌گر احساس و هیجان و لوهم چگونگی و روش فکر کردن سگ‌ها در شرایط مخصوص به خود است.

این حیوانات پیوسته با چشم‌های خود با انسان‌ها ارتباط برقرار می‌کنند و زبان بدن و شکل نگاه آنان در وضعیت‌های متفاوت معنی و مفهوم مختلفی را به انسان‌ها می‌رساند. سگی که با جنباندن دم و یا نگاه به مالک و مربی خیره می شود و یا سگی که خط سیر دیدش  را از چشم مربی و مالکش می‌رباید و یا سگی که با نگاه و نمودار نمودن دندان‌هایش به اعتراض و نق نق به شخصی نگاه می‌کند هرکدام از این کنش و رفتارها معنا و مفاد خود را دارد و ولوهم شکل و طریقه قدم زدن و دوندگی سگ‌ها هر یک جهانی از مفهوم را در خود جای داده و به اشخاص می‌رساند.

سگ‌ها فراخور و هماهنگ با خصوصیات اصل و تیره‌ای که دارند کنش‌ها و اقدامات ویژه‌ی خود را دارند. سگ‌های ژرمن در رابطه با افراد ناآشنا با احتیاط هستند ولی با وجود این نخستین مربی و مالک خویش را یک همدم و یار در تمام عمرشان می‌دانند ، آنان تعلیماتی را که آموزش می‌بینند از یاد نمی‌برند. سگ‌های دابرمن پینچر با وجود مظنون و مردد بودن به افراد ناآشنا در ارتباط با افراد و اعضای منزل پرمحبت و ساکت بوده و مربی و مالک فعالی را به مبارزه فرا می‌خواند ولی در عرصه نبرد با علامت مربی و یا مالکش حرکات و کنش‌های شجاعانه و فداکارانه‌ای را از خود نشان می‌دهد.

سگ‌های بول داگ برخلاف قیافه عصبانی و خوفناک ، ارتباط درخوری با کودکان داشته و کنش‌ها و حرکات معاشرتی دلپسندی را از خویش آشکار می‌کند. گونه‌های مستیف‌ها برخلاف سرشت شکاری که دارند اگر صحیح علیم و پرورش یابند حرکات و کنش‌های مطیعانه و ایثارگرانه‌ای در رابطه با دارنده و مالکشان دارند ولی در برابر افراد ناآشنا وحشی عمل می‌کنند.

دقت به ویژگی‌ها و صفات اصل و تیره‌ای سگ‌ها و حرکات و عکس العمل‌های آنان صاحبان آنان را برای دست یافتن به یک فهم دو سویه و در نتیجه تعلیم و پرورش درست سگ‌ها مدد می‌رساند و این مساله‌ای است که هرگز نبایست از دید و نظر مالکان و صاحبان این حیوانات مورد چشم پوشی قرار گیرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *