انواع نژاد سگ‌ها

درباره سگ های خانگی
نوامبر 13, 2018
رفتارشناسی و خصوصیات سگ‌های خانگی
نوامبر 22, 2018

سگ‌ها را از نظر مقاصدی که تربیت شده‌اند و ویژگی‌ها و صفات اصل و تیره‌ای و حرکات و کنشی به چند گونه و رده اصل و تیره‌ای ؛ دسته و گونه‌های سگ‌های آپارتمانی و اهلی ، دسته و گونه‌های سگ‌های تریر ، دسته و گونه‌های سگ‌های نگهبان و محافظ ، دسته و گونه‌های سگ‌های شکاری ، دسته و گروه سگ‌های کاری ، دسته و گروه سگ‌های فانتزی و تزیینی گروه بندی کرد.

سگ‌های طعمه گیر و شکاری: از مشهورترین اصل و تیره‌هایی که در این دسته و راستا جای می‌گیرند بر این پایه‌اند: سگ ریتور ، سگ براگ ، سگ ستر ، سگ پوینتر ، سگ باست هستند. این گروه از سگ‌ها به دلیل برخورداری از حواس پنج گانه قدرتمند ، زیرکی و هوشیاری زیاد و تمایل به صیادی و دنبال کردن طعمه ، در این رسته و گونه اصل و تیره‌ای جای گرفته‌اند.

سگ‌های دیده بان: این دسته از سگ‌ها به سبب شخصیت و خصوصیات هجومی و یورشی ، انرژی و توان جسمی و استعداد و احساس مراقبت و صیانت از مالکان خود ، سرمایه و دامنه و حیطه‌ای که آن‌ها را در جهت نگهبانی در آن قرار داده‌اند به سگ‌های پاسبان و محافظ معروف گشته‌اند که از مشهورترین این حیوانات در این دسته می‌توان سگ‌های دابرمن ، سگ ماستیف ، سگ جرمن شیپهرد ، سگ توایلر و … را نام برد.

سگ‌های تریر: اصل و تیره‌ی سگ‌های فراوانی در این رسته و گونه جای می‌گیرند که برخی طعمه گیر ، برخی دیده بان ، برخی اهلی و آپارتمانی و برخی فانتزی گروه بندی شده‌اند. از اصل و تیره‌ی سگ‌های تریر که در کار دیده بانی قادرید از آنان استفاده نمایید می‌شود به سگ‌های پتابول و سگ‌های بول تریر اشاره کرد و از گروه و اصل سگ‌های تریر که می‌شود در کار تعقیب و طعمه گیری استفاده نمود می‌شود گروه سگ‌های یورک شایر تریر ، سگ‌های فاکس تریر و اسکای تریر را عنوان نمود.

از دسته سگ‌هایی که در گروه سگ‌های خانگی و همراه قابل توجه می‌باشند گروه سگ‌های جک راسل تریر می‌باشند و از اصل و تیره‌ی سگ‌های تریر که در رسته سگ‌های عروسکی به شمار می‌آیند سگ کی رن تریر می‌باشد. به علاوه برخی از سگ‌های این اصل و تیره برخوردار از ویژگی‌های جسمی ، قدرت و پتانسیل و مهارت‌های گوناگون هستند بدین سبب به سگ‌های چندکاره عنوان و معروف می‌گردند.

سگ‌های اهلی و آپارتمانی: اصل و تیره‌ای که در این رسته جای می‌گیرند به منظور زیستن در خانواده و خانه درخورند و به سگ جلیس و همدم به ویژه مناسب برای کودکان و افراد پیر مورد توجه قرار می‌گیرند. به علاوه برخی از اصل و تیره این سگ‌ها که برخوردار از ویژگی‌های جسمی و رفتاری همانند باوفایی و شخصیت مراقبت از دارندگان و مالکان خویش هستند مشابه سگ‌های بولداگ عضوی از این دسته می‌باشند. از مشهورترین اصل و تیره سگ‌های اهلی آپارتمانی می‌شود سگ‌های پاگ ، بولداگ ، پینچر ، پودل را عنوان نمود.

سگ‌های تازی: اصل و تیره‌ای که به سبب ویژگی‌های فیزیکی و قدرت و پتانسیل خاص خود در این رسته جای می‌گیرند و برخوردار از پیشینه و سابقه طویلی هستند که غالباً در ناحیه صحرایی و وحشی اقامت دارند. این دسته از سگ‌ها برخوردار از توانایی دویدن زیاد ، جسم ظریف و بلند و پاهای قوی می‌باشند و برخوردار از قابلیت‌های چندکاره سگ‌های طعمه گیر ، سگ دیده بان ، سگ‌های اهلی و همدم و سگ‌های ورزشکار هستند. اغلب اصل و تیره‌‌ی کهن در این دسته جای می‌گیرند و از مشهورترین آنان می‌شود سگ‌های گری هاند ، سگ وپیت ، سگ سالوکی ، سگ تازی افغانی را نام برد.

سگ‌های تزیینی و فانتزی: اصل و تیره‌ای از سگ‌ها که در این طبقه جای می‌گیرند دارای ویژگی‌هایی همانند قیافه فانتزی و قشنگ با پشم  موی دراز ، نرم و تاب دار و فیزیک کم جثه و ظریف ، روحیه بامحبت و ساکت هستند به گونه‌ای که نیاز به مراقبت و نگه داری و پرستاری و محبت از سوی مالک خویش دارند. از انواع سگ‌هایی که در این طبقه و دسته گروه بندی شده‌اند می‌شود سگ‌های شی هوا هوا ، سگ مالتز ، سگ پودل و … را عنوان نمود.


موضوعات مرتبط :

درباره سگ های خانگی

بهترین نژاد سگ‌های خانگی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *